Središnji je dio radionice posvećen Hrvatskom kvalifikacijskom okviru (HKO) koji pridonosi kvaliteti, relevantnosti i prepoznatljivosti hrvatskih kvalifikacija u svijetu. Opisani su postupci kojima se HKO razvija kao brand kvalitete u Hrvatskoj, pri čemu se razine HKO-a povezuju s razinama Europskoga kvalifikacijskog okvira i Europskog prostora visokoga obrazovanja. Objašnjeno je i kako se kroz HKO ostvaruje usklađivanje obrazovanja s potrebama tržišta rada povezivanjem standarda kvalifikacija i standarda zanimanja preko skupova ishoda učenja, odnosno skupova kompetencije.
Nadalje,prikazana je mogućnost primjene HKO-a u obrazovanju odraslih na temelju procedura koje će se detaljnije uspostaviti Pravilnikom o Registru Hrvatskoga kvalifikacijskog okvira. Istaknuta je važna uloga ustanova za obrazovanje odraslih u prilagodbi obrazovnih programa potrebama tržišta rada te uspostava suradnje s dionicima radi izrade prijedloga standarda kvalifikacija (cjelovitih ili djelomičnih), ali i standarda zanimanja (npr. andragog). Opisano je i koje kriterije trebaju ispuniti programi kako bi se mogli upisati u Registar HKO-a.
Naposljetku, najavljeno je da Hrvatska razvija sustav priznavanja neformalnog i informalnog učenja u skladu sa strateškim ciljevima Europske unije. Opisan je zakonodavni temelj u Republici Hrvatskoj za razvoj sustava priznavanja iz kojeg proizlazi uloge i obveze Ministarstva znanosti, obrazovanja i sporta. Dio postupaka propisat će Pravilnik o Registru HKO-a, a detaljne procedure uspostaviti Pravilnik o priznavanju i vrednovanju neformalnog i informalnog učenja čije je usvajanje predviđeno 2014. godine.
Sudionici su pozvani da se aktivno uključe u predstojeće javne rasprave 2013. i 2014. godine o pravilnicima koji proizlaze iz Zakona o HKO-u (Pravilnik o Registru HKO, Pravilnik o vrednovanju i priznavanju neformalnog i informalnog učenja).
Više o inicijativi Euroguidance dostupno je na stranicama Agencije za mobilnost i EU programe, a više o održanoj radionici možete saznati ovdje